Arginina – suplement wspomagający budowanie masy mięśniowej

Arginina to związek, który wchodzi w skład dużej liczby suplementów wspomagających trening siłowy. Znaleźć go można w preparatach kreatynowych, boosterach energetycznych oraz gainerach i odżywkach białkowych. Jakie właściwości ma ten związek i dlaczego jest tak istotny dla naszego organizmu?

Arginina – co to jest?

Arginina to aminokwas należący do grupy endogennych. Oddziałuje na liczne procesy fizjologiczne naszego metabolizmu. Między innymi odpowiedzialna jest za: detoksację (oczyszczanie) z toksyn i zanieczyszczeń, syntezę hormonu wzrostu oraz wzrost masy mięśniowej.

Arginina – właściwości

Szerokie spektrum działania argininy sprawia, że jest to suplement po który sięgają zarówno zawodowi sportowcy, jak i amatorzy. Suplementację tego preparatu podejmują również osoby, który pragną usprawnić pracę układu pokarmowego i oczyścić swój organizm.

Arginina przede wszystkim odpowiedzialna jest za produkowanie NO (tlenek azotu). To właśnie za sprawą tego związku transportowane są składniki odżywcze, bezpośrednio do tkanki tłuszczowej.

Ponadto, arginina wpływa na:

  • przyśpieszenie regeneracji
  • przyśpieszenie gojenia
  • opóźnianie starzenia
  • stymulację nerek

Arginina jest zatem związkiem o działaniu niezwykle szerokim. Nic więc dziwnego w tym, że na jej suplementację decyduje się tak duża liczba osób.

Arginina – przyjmowanie suplementu

Arginina jest związkiem, który znajduje się w wielu produktach spożywczych, między innymi w: żelatynie, pestkach dynii, orzechach arachidowych, mące sojowej, nasionach sezamu i słonecznika oraz w proszku jajecznym.

Dzienna zalecane spożycie argininy powinno oscylować w granicach od 3 do 8 gramów (w zależności od wagi oraz płci).

Według badań, największa efektywność jest wówczas, gdy preparat przyjmuje się przed treningiem oraz przed snem.

Należy pamiętać, że stosowanie argininy powinno przebiegać w cyklach. Stała suplementacja może skutkować wytworzeniem nadmiernej ilości tlenku azotu, zwiększenia ciśnienia we krwi oraz innymi fizjologicznymi defektami organizmu.

Dodaj komentarz