Ciąża i rozstępy

W czasie ciąży przez organizm kobiety przechodzi prawdziwa burza hormonalna. Wiąże się to bezpośrednio z różnymi defektami organizmu. Jednym z nich z całą pewnością są rozstępy, których występowanie jest nieestetyczne i potrafi wprawić w kompleksy.

Rozstępy i ciąża: przyczyny

Wbrew pozorom, nadwaga nie stanowi jedynej przyczyny występowania rozstępów w ciąży. Owszem, jest czynnikiem niezwykle ważnym przy kształtowaniu problemu, ale nie jedynym.

W ciąży nadmierną pracą wykazuje się kora nadnerczy, która odpowiedzialna jest za wydzielanie kortyzolu (hormon stresu). Ten z kolei negatywnie wpływa na fibroblasty, co odbija się na kolagenie. Osłabione włókna kolagenowe nie mają takie zdolności do rozciągania się, co w połączeniu z występującą nadwagą sprawia, że problem może być naprawdę bardzo poważny.

Rozstępy i ciąża: zapobieganie

Powiedzenie „łatwiej zapobiegać, niż leczyć” znajduje zastosowanie także w przypadku rozstępów. Wszak, usuwanie rozstępów to proces wymagający zaangażowania sporych środków finansowych.

Zapobiegać rozstępom można na kilka sposobów. Przede wszystkim należy ograniczyć nadwagę. Można tego dokonać poprzez realizację diety (zbilansowanej i zdrowej), którą warto skonsultować z dietetykiem.

Drugą, równie skuteczną formą zapobiegania występowania rozstępów jest odżywianie skóry. Kremy i maści przeciwko rozstępom, wzmacniają włókna kolagenowe sprawiają, że gibkość i elastyczność skóry będzie jeszcze większa.

Rozstępy i ciąża: usuwanie

Usuwanie rozstępów w czasie ciąży jest wykluczone, gdyż zabiegi medycyny estetycznej nie są realizowane u kobiet w stanie błogosławionym. Podobnie jest także w przypadku kobiet karmiących.

W czasie ciąży i podczas karmienia można stosować mniej inwazyjne metody usuwania rozstępów takie jak kremy i maseczki. Należy jednak mieć na uwadze, że każdy ze sposobów należy konsultować z lekarzem lub farmaceutą. Wszak, ingerencja w organizm w czasie ciąży może nieść poważne konsekwencje zdrowotne dla dziecka, nawet w tak „błahej” sprawie jak rozstępy.

Dodaj komentarz